• wyszukaj nocleg

Miasto

rodzaj noclegu

do centrum

cena max
+ wyszukiwanie zaawansowane
  • Symbole fińskiej natury

Niedźwiedź, łabędź, okoń, brzoza, granit i konwalia. Co łączy tych sześć rzeczowników? Są to symbole fińskiej natury. A o tym, że dla Finów nie są rzeczą błahą, świadczy fakt, że zostały wybrane na drodze ogólnego głosowania ludności.


I tak łabędziom w dawnych czasach w Finlandii groziło wyginięcie. Były one zwierzyną łowną, na którą polowały niektóre z plemion. Ocalił je weterynarz - Yrjö Kokko. Dzisiaj łabędzie w Finlandii można spotkać właściwie wszędzie. Niedźwiedź zaś był postrzegany jako króla fińskich lasów. Z jednej strony obawiano się go (strach budziło nawet nazwanie niedźwiedzia niedźwiedziem), z drugiej - upolowanie niedźwiedzia było prestiżowym wyczynem. Obecnie misie w Finlandii są pod ochroną. Brzoza jest jednym z najczęściej występujących w Finlandii drzew, z którego drogocennych właściwości mieszkańcy półwyspu chętnie korzystali i korzystają. Konwalia została wybrana na symbol fińskiej natury dopiero w 1982 roku i to odrobinę przez przypadek. Nigdy nie cieszyła się w Finlandii szczególną popularnością. Inaczej rzecz się miała z okoniem, który jest najczęściej występującą tu rybą. Co do granitu, to ponad połowa podłoża skalnego fińskich terenów zbudowana jest właśnie z tej skały. Granit używany jest często jako materiał budowlany i rzeźbiarski. Najbardziej niezwykłym i charakterystycznym dla Finlandii sposobem użycia granitu jest wytwarzanie z niego rolek do maszyn produkujących papier.


Można zadać sobie pytanie: o co tyle hałasu? po co tak właściwie zostały wybrane symbole fińskiej natury? Otóż mieszkańcy Finlandii uważają faunę i florę występujące na ich części Półwyspu Skandynawskiego za znaczące i godne docenienia. A w dobie globalnego ocieplenia postawa Finów jest tą, którą watro docenić.

Źródło: www.finlandia.pl

  • Komentarze
brak komentarzy
  • Dodaj komentarz
Treść komentarza
+ Dodaj do komentarza własne zdjęcie (np. jeśli byłeś na danej imprezie)
+ Wstaw film z Youtube


 Imię   Miasto    kod Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
Serwisy | Rejestracja

Sylwester | noclegi nad jeziorem
stat4u